Курс валют цікавить всіх, ну або майже всіх. На табло обмінних пунктів щодня поглядають навіть ті, хто жодного разу в житті не проводив фінансових операцій. А що ж таке курс валют і як він формується? Давайте спробуємо розібратися.

Насправді, курси бувають обмінними і девизного. Обмінний курс - це кількість національної валюти, яке прирівнюють до одиниці будь-якої іноземної валюти. Простіше кажучи, скільки українських гривень коштує один долар США. А ось зворотна величина, або девізний курс, - це кількість іноземної валюти за одну одиницю національної. Ну або знову ж таки, на простому прикладі - скільки американських центів "дадуть" за одну українську гривню. Ось ці два курси - обмінний і девізний - ми і бачимо на всіх табло обмінних пунктів.

А від чого залежать ці цифри, які фактори змушують ці цифри змінюватися щогодини або залишатися незмінними протягом тижнів? Спробуємо розібратися.

Для початку необхідно усвідомити, що валюта є таким же товаром, як і будь-який інший продукт або ресурс. І ціна на цей товар визначається попитом і пропозицією. Поява іноземних валют усередині країни є наслідком міжнародної торгівлі. Міжнародна торгівля відрізняється від внутрішньої торгівлі тим, що використовує національні валюти різних країн. У процесі міжнародної торгівлі ці національні валюти необхідно обмінювати один на одного, інакше не будуть можливі ні імпорт ні експорт. Для такого обміну існує міжнародний ринок валют.

І ще один важливий момент. Валюти бувають двох сортів: вільно конвертовані та національні. До перших відносяться Долар США, Євро, Британський фунт, Японська ієна, Швейцарський франк і т.д (всього 18 валют). Ці валюти торгуються на міжнародних ринках валюти. Другі ж, національні, торгуються на внутрішніх ринках, і курс цих валют формується з урахуванням цілого ряду особливостей. Саме ці особливості, в кінцевому підсумку, і дають нам ті самі заповітні цифри на табло обмінників.

Отже, формування курсу починається з встановлення Національним Банком України офіційного курсу. Робить він це щодня. А тепер вступають в справу ринкові чинники. Якщо в країні розвивається виробництво, росте економіка і судова система незалежна, інвестори готові вкладати свої капітали в національну економіку, значить їм потрібна національна валюта (українська гривня). Слідчо, попит на національну валюту зростає, а разом з ним зростає і курс національної валюти. Але якщо держава включає друкарський верстат для того, щоб розплатитися за внутрішніми боргами (а це не тільки облігації внутрішньої позики, а й соціальні виплати, зарплати в бюджетній сфері, заборгованість муніципальних властей перед громадянами і комунальниками), тоді національної валюти стає занадто багато, і її курс падає.

Пропозиція і попит на національну валюту також формується за рахунок необхідності оплати імпорту. Фірма-імпортер, в кінцевому підсумку, зацікавлена у максимальному прибутку саме в національній валюті. Чим більше національної валюти, тим більше вигідний імпорт.

Чимале значення в зміцненні курсу гривні останнім часом отримало таке явище, як трудова міграція. Люди, працюючи за межами країни, зароблену валюту направляють в Україну. Наприклад, за підсумками 2019 року, обсяг приватних грошових переказів в Україну склав близько 12 млрд доларів. На жаль, через карантин цей показник в 2020 значно знизився.

Крім того, до основних факторів, що впливає на курс національної валюти, можна віднести зміна цін на світових торгових майданчиках. Основними Українськими товарами вважаються пшениця, сталь і залізна руда. Це експорт. Саме від їх вартості, багато в чому, залежить котирування української гривні. У цю ж групу факторів можна додати політичні відносини з сусідніми країнами, зокрема, з Російською Федерацією, а також торговельні обмеження, введені через військовий конфлікт (втрата частини ринків для українського експорту).

Є ще й сезонні фактори. Це масштабні свята і сезони відпусток. Як правило, всі ми схильні в цей час витрачати накопичену валюту, щоб порадувати себе смачненьким до свята або відвезти своїх улюблених до моря. Ну да, український народ досі не вірить в стійкість рідної гривні, тому заощадження краще робити в грошових знаках інших країн.

Це фактори, які хоч в якійсь мірі можна передбачити або передбачити. Однак коли в гру вступають політичні чинники, жоден аналітик не дасть вам чіткого прогнозу. Політичні фактори - це вибори всіх рівнів, зміна законодавства країни, вступ або невступ країни в різні міждержавні об'єднання і т.д. І всі ці зміни політичного ландшафту країни неодноразово викликали паніку на валютному ринку. Так-так, людська психологія теж є одним із значущих чинників, що визначають поточну ситуацію на валютному ринку країни. Як тільки нам обіцяють, що завтра буде краще ніж сьогодні, ми тут же стрімголов мчимо в найближчий обмінний пункт, щоб обміняти рідну гривню на будь-яку іноземну валюту.