24.05.2022 09:18

 
Купівля
Продаж
 

TRY 

1.09

3.50

График изменения курса TRY – лира

 

Валюта Туреччини TRY - ліра £

Турецька ліра </ strong> - національна валюта Турецької Республіки, а також самопроголошеної Турецької Республіки Північного Кіпру. 1 ліра ділиться на 100 курушів.

Назва "ліра" йде від римського "лібра" - міра срібла в Римській імперії, що дорівнює 328,8 грам.

Попередницею турецької ліри була османська ліра, що мала ходіння на території Османської імперії. Ці гроші існували як у формі золотих монет (ліра), так і срібних (куруш). У 1923 році була проголошена Турецька Республіка. В цьому ж році з'явилася турецька ліра як національна валюта нової держави. Але аж до 1970 років османська ліра використовувалася як платіжний засіб.

Спочатку курс турецької ліри був прив'язаний до французького франка і британського фунта стерлінгів, а з 1946 року - до долара США. На той момент співвідношення долара до ліри було встановлено 1 долар = 2,9 ліри. Однак ціна ліри постійно падала. До 1960 року 1 долар коштував 9 лір, До 1980 - 90, в 1988 - 1300, в 1995 - 4500, а в 2002 - вже 1650000. Через постійно падаючої ціни турецька ліра навіть потрапила в книгу рекордів Гіннеса як найбільша знецінена валюта.

Девальвація була настільки сильною, що на монетах не вистачало місця для нулів, тому чеканилося "100 bin lira" замість 100 тис.лір.

dollar-bill-589461_960_720 Курс турецької ліри TRY до гривні UAH Харків ₤ Bestrate

У 2005 році владою Туреччини була проведена деномінація - на зміну "турецької лірі" прийшла "нова турецька ліра", але вже без 6 нулів. Реформа грошей була продовжена в 2009. Тоді турецька валюта в своїй назві втратила слова "нова" і отримала повністю новий дизайн. Повна заміна банкнот була завершена до кінця 2019 року. До 1 січня 2020 року в банках ще можливо було обміняти старі купюри на нові. Тепер же "нова турецька ліра" - простий сувенір.

А ось графічний символ сучасної турецької валюти - з'явився в 2012 році в результаті відкритого конкурсу. Переможцем конкурсу став Тюлай Лалі. Зображення, придумане Лалі, хоча зовні і нагадує трохи малу латинську "t" з двома поперечинами замість однієї, насправді - це прописна "L" (від тур.Lirasi - ліра) зі злегка спотвореними пропорціями і подвійним перекреслення вгорі. Цей символ можна прочитати і як "t" - що має асоціюватися з назвою країни.

turkish-lira-6095313_960_720 Курс турецької ліри TRY до гривні UAH Харків ₤ Bestrate

Нові  "не нові" ліри. 

В даний час в обігу перебувають банкноти дев'ятої групи емісії. Ця група включає номінали в 5, 10, 20, 50, 100 і 200 лір. Головною відмінністю в дизайні турецьких грошей стало те, що Національний банк Туреччини відмовився від використання на банкнотах зображень історичних і пам'ятних місць Туреччини як головних символів країни. Тепер на реверсі купюр - портрети видатних турецьких вчених і діячів мистецтва. Незмінним залишився лише портрет Мустафи Кемаля Ататюрка - засновника сучасного Турецької держави і першого президента Турецької Республіки, на аверсі банкнот всіх номіналів. На купюрах в 5 і 10 лір портрет показаний в профіль, на купюрах в 20 і 50 лір - впівоберта, а на 100 і 200 - майже анфас.

background-2622_960_720 Курс турецької ліри TRY до гривні UAH Харків ₤ Bestrate

Ось короткий опис сучасний турецьких грошей:

  • 5 лір - У зверненні одночасно перебувають банкноти, виконані в двох різних колірних рішеннях - коричневому і фіолетовому. Розмір 64 х 130 мм. На аверсі - портрет Ататюрка. На реверсі зображено портрет Айдин Сайили - видного турецького історика науки, дослідника ісламського світу і східних цивілізацій. Поруч з портретом - схематичні зображення атома, молекули ДНК і сонячної системи.
  • 10 лір - Основний колір - червоний, розмір - 64 х 136 мм. На аверсі - портрет Ататюрка. На реверсі портрет Джахіта Арфа - турецького вченого-математика, який залишив видатний слід в науці, лауреата багатьох премій в області математики. Поруч з портретом - формула теореми Хассе-Арфа.
  • 20 лір - Основний колір - зелений, розмір - 68 х 142 мм. На лицьовій стороні банкноти портрет Ататюрка. На зворотному - портрет Мімара Ахмета Кемаледдін-бея - турецького архітектора періоду пізньої Османської імперії та перших років Турецької республіки , одного з творців першого національного стилю в архітектурі Туреччини. На задньому фоні - будівля університету Газі і геометричні фігури, що символізують архітектуру.
  • 50 лір - Основний колір - помаранчевий, розмір - 68 х 148 мм. Ця банкнота - данина поваги Фатма алій Топуз - турецької письменниці-романістка, колумністкою, есеїстка, перекладачки і учасниці боротьби за рівноправ'я статей, першій жінці-романістка як в Туреччини, так і в усьому Ісламському світі . Фоном для портрета служать зображення книг і квітів. На лицьовій стороні банкноти - портрет Ататюрка.
  • 100 лір - Основний колір - синій, розмір - 72 х 154 мм. На аверсі - портрет Ататюрка. На реверсі на тлі стилізованих нот і музичних інструментів зображений Бухурізаде Мустафа Итрі - османський композитор, поет і каліграф XVII-XVIII століть, який написав понад тисячу пісень і музичних композицій і визнаний основоположником класичної турецької музики.
  • 200 лір - Основний колір - фіолетовий, розмір - 72 х 160 мм. На лицьовій стороні купюри портрет Ататюрка. На зворотному - портрет Юнуса Емре - турецького поета, послідовника суфізму (гілки ісламу), основопололжніка віршування на тюркському (а не на перській або арабською, як це було прийнято до нього). На банкноті також присутнє зображення мавзолею поета.

 Монетний ряд представлений монетами номіналом в 1, 50, 10, 25, 50 курушів і 1 ліру. На всіх монетах - портрет Мустафи Кемаля Ататюрка.

 

Скільки коштує ліра.

Турецька ліра - вільно конвертована валюта. Вона вільно продається і купується. Турецькі ліри купити в Харкові не складніше, ніж в інших містах України. Bestrate пропонує найкращий курс валют в Харкові. Як і для будь-якої валюти, вартість якої визначається на ринку Forex, курс ліри формується з урахуванням багатьох факторів. Серед них:

  • стан національної економіки. Основними двигунами турецької економіки є нерухомість (останнім часом простежується тенденція на покупку житла в Туреччині) і туризм (в країні знаходяться одні з найпопулярніших туристичних курортів світу);
  • процентні ставки національного банку. 18 березня 2021 року Національний банк Туреччини різко підвищив процентну ставку на 2% до 19%, таким чином, показавши намір проводити жорстку політику таргетування інфляції;
  • рівень боргових зобов'язань держави. Поточний державний борг Туреччини дорівнює 251.462 млрд. USD, що складає 33,1% ВВП;
  • політичні події як всередині країни, так і за її межами, а також заяви та дії, що вживаються турецьким лідером.

Турецька ліра досі залишається валютою з високою волатильністю, тобто ціна на неї змінюється дуже часто. На нашому сайті ви завжди знайдете актуальний курс валют Харкова онлайн.Планіруя відпустку в Туреччині, не забудьте запастися необхідною сумою заздалегідь. Купити турецькі ліри в Харкові можна в Bestrate. А після повернення в нашому ж обмінному пункті ви можете обміняти турецькі ліри на гривні. Ми пропонуємо найвигідніший обмін валют в Харкові.

Наша адреса:  Харків, вул. Євгенія Котляра, 4/6 . Ми працюємо без вихідних з 8:00 до 20:00