Українська економіка переживає не найкращі часи. Цьому сприяла криза коронавируса, після якого економіка нашої і багатьох інших країн залишилася в паралізованому стані. За даними Мінфіну загальний фонд держбюджету України відстає на 44 млрд грн за доходами. При цьому заощадження українського населення скоротилися на 61,1 млрд грн. Така ситуація не могла не вплинути на курс гривні.

что будет с курсом гривны

Фактори, що впливають на курс національної валюти

Не дивлячись на складний стан економіки фундаментальних підстав, які приведуть до девальвації курсу національної валюти поки немає. Обсяг резервів НБУ в розмірі 28 млрд дол допоможе згладити значні коливання курсу.

При цьому не варто забувати, що крім всесвітньої пандемії на курс гривні вплинуло ряд інших подій, серед яких:

  • Відставка колишнього глави Нацбанку Якова Смолія та призначення Кирила Шевченка. Причиною такого рішення стало розбіжностями в поглядах з представниками влади щодо стимулювання кредитування, курсу гривні і друку грошей.
  • Регулярні валютні інтервенції на міжбанківському ринку, щоб згладити надлишковий попит на іноземну валюту в потрібному обсязі.
  • Емісія грошей НБУ.
  • Скорочення рівня монетизації економіки до 36%.
  • Зниження кредитування економіки і економічної активності.
  • Падіння ВВП в два рази за 5 років.

Але є і позитивні моменти, про які не можна не відзначити. У НБУ є багато можливостей і достатній інструментарій для активного насичення фінансовими ресурсами національної економіки. Наша економіка виявилася добре пристосованою до особливостей коронакрізіса. Це пов'язано з невеликою часткою послуг в її структурі, якщо порівнювати з розвиненими країнами. Крім того, до кризи ми прийшли без серйозних дисбалансів, знизилося співвідношення держборгу до ВВП до 50% (у 2012 році показник був на рівні 90%).

Зміна глави НБУ, а також ряд законопроектів, спрямованих на контроль фінансових послуг, також стало вагомим чинником для становлення національної валюти. На черзі також закон, спрямований на регулювання діяльності небанківських фінансових установ, серед яких кредитні спілки, страхові та фінансові компанії.

Який сценарій розвитку чекає курс гривні в майбутньому?

На даний момент валютний ринок України стабілізовано. Курс знаходиться довгий час на рівні 27 по відношенню до долара. НБУ зі свого боку вдалося погасити панічні атаки наявними резервами. Подальший розвиток сценарію залежатиме від фінансової кризи в світі.

Експерти стверджують, що уряд може не домовитися з МВФ і можливий дефолт, але підтвердження твердженням немає. Є 2 сценарії для курсу гривні - оптимістичний і песимістичний:

  • Перший - бізнес і економіка почнуть швидко встановлювати, а МВФ, в свою чергу, надасть для цього необхідний ресурс.
  • Другий - гривня продовжить здавати свої позиції і без допомоги МВФ можлива девальвація гривні в середньому на 15-20 копійок на тиждень.

Кабінет міністрів заклав в держбюджет на кінець 2020 року курс гривні до долара не вище 27,5 грн / $. Деякі міжнародні експерти в галузі фінансів прогнозують, що облікова ставка НБУ може знизитися до 11%. Більш оптимістичні дані - вона залишиться на рівні 12%.

Не варто забувати, що боротьба з коронавірусів триває. Тому не виключено, що для фінансування медичних і соціальних програм може знадобитися гривня. Для цих цілей НБУ доведеться надрукувати гроші, що може викликати інфляцію. В таких умовах гривня може послабити свої позиції.

У зв'язку з такою незрозумілою ситуацією з курсом гривні, важливо стежити за змінами на фінансовому ринку. Для того, щоб отримувати завжди актуальну інформацію, контролювати курс валют і своєчасно купувати або продавати валюту, можна підписатися на телеграм бот.